Jak prawidłowo czyścić zęby?
Stomatologia to dział medycyny zajmujący się leczeniem chorób zębów i dziąseł. Każdy z niego regularnie korzysta (a przynajmniej powinien to robić) i w teorii każdy powinien do tego przywyknąć, a jednak tak się wcale nie dzieje. Całe szczęście można ograniczyć częstotliwość wizyt u dentysty do minimum, o ile prawidłowo pielęgnuje się jamę ustną i dba się o jej higienę. Najważniejsze w tym wszystkim jest oczywiście szczotkowanie samych zębów. Jak więc przeprowadzać ten zabieg skutecznie i efektywnie?
Polecamy: denstysta i stomatolog Warszawa Wola.
Podstawowym i powszechnym błędem jest mycie zębów bezpośrednio po posiłku. Nie należy tego robić. Na wskutek spożytej żywności w jamie ustnej wydzielają się bowiem różnego rodzaju kwasy, które w pewnym stopniu rozpuszczają szkliwo, zwiększając jego podatność na uszkodzenia. Reakcja jest najsilniejsza zwłaszcza po spożyciu cytryn, pomarańczy i innych owoców bądź soków cytrusowych. Każdy dentysta zaleca zatem, by zęby myć mniej więcej pół godziny po zjedzeniu posiłku.
Drugim błędem jest ograniczanie się wyłącznie do stosowania szczoteczki do zębów. A choć jest ona podstawowym narzędziem przeznaczonym do czyszczenia jamy ustnej, sama w sobie pozwoli na dokładne oczyszczenie powierzchni zębów. Należy więc połączyć szczotkowanie ze stosowaniem nici dentystycznej. Nić dotrze do miejsc występujących między zębami, w których mogą zalegać się resztki żywności.
Aby leczenie zębów nie było aż tak często potrzebne, warto też przekonać się do regularnego korzystania z płynów do płukania ust. Obecnie mają one znacznie lepsze składy niż dawniej, dzięki czemu większość z nich nie zawiera alkoholu i jest delikatna nawet dla wrażliwych dziąseł. Po płyn warto też sięgnąć w momencie, gdy nie ma się czasu na dokładne szczotkowanie zębów. Zawsze w jakimś stopniu oczyści on jamę ustną i odświeży oddech.
Zobacz także jak leczy zęby dentysta dziecięcy Poznań.